Хода проти раку грудної залози у Білій Церкві

Хода проти раку грудної залози у Білій Церкві .

15 жовтня – Всесвітній день боротьби з раком молочної залози

Щорічно протягом жовтня проводиться Всесвітній день боротьби з раком грудної залози.

Це найпоширеніша онкологічна недуга серед жінок. Протягом останніх 5 років щорічно в Україні хворіє на РМЗ близько 15,5 тисяч жінок), серед них 25 % у жінок репродуктивного віку ( тобто дітородного віку), і щорічно помирає від хвороби близько 8 тисяч. У світі щороку реєструється понад 650 тис. випадків захворювання на рак молочної залози. За даними Національного канцер-регістру України на обліку онкологічних закладів в Україні зареєстровано близько 130 тисяч хворих на рак молочної залози. Таким чином кожні 35-37 хвилин виявляється новий випадок захворювання на РМЗ і кожну годину від цієї хвороби помирає 1 жінка.

Рак молочної залози займає майже 30% серед усіх злоякісних новоутворень і 1-ше місце серед причин смертності у жінок працездатного віку, випереджаючи смертність від серцево-судинних захворювань. Щорічний приріст захворюваності на рак молочної залози в середньому по Україні становить 3,5%, найбільший приріст у столиці і великих містах (до 5,5%).

У Білій Церкві хода проти раку грудної залози відбулася в цьому році 9 жовтня вже вчетверте. В ході приймали участь в більшості жінки, але були і чоловіки. Адже це онкологічне захворювання зустрічається і серед чоловіків. Приймали участь в ході також студенти середніх та вищих навчальних закладів.

В Білій Церкві щорічно реєструється до 100 випадків захворювань жінок на рак молочної залози .

В 2018 році показник захворюваності жінок Білої Церкви на рак молочної залози становив 90,0 на 100 тис. жіночого населення, по Київській області – 80,0 вип. на 100 тис. жіночого населення, а по Україні -72,0 вип. на 100 тис. жін.. населення. Тобто, показник захворюваності жіночого населення міста на рак молочної залози найвищий в нашій державі.

Поряд з цим показник смертності більш ніж в 2 рази нижчий (13,0 на 100 тис. жін..нас.), по Київській області він становить 27,6 вип. на 100 тис. жін.. населення, по Україні -28,3 вип. на 100 тис. жіночого населення.

Необхідно відмітити, що у нас помирає найменше жінок з раком грудної залози протягом року з моменту встановлення діагнозу раку молочної залози, ніж по Київській області і по Україні.

Позитивним є те, що в 75% нам вдається діагностувати рак молочної залози в І-ІІ стадіях, які піддаються успішному лікуванню і виліковуються у 80 % випадків.

До факторів ризику розвитку РМЗ відносять:

Мутація в генах BRCA1 або BRCA2 (аналіз крові, який рекомендують жінкам, у родичів яких був РМЗ)

Онкологічне захворювання в сімейному анамнезі (без відомих мутацій)

Застосування променевої терапії в області грудної клітки у віці <30 років

Пізнє (у віці більше 30 років) народження першої дитини або нездатність до дітонародження, аборти у анамнезі

Раннє (у віці менше 12 років) настання менархе або пізня менопауза (у віці більше 55 років)

Комбінована гормонозамісна терапія (наприклад, протягом 10 років чи тривалішого періоду)

Постменопаузальне ожиріння

Надмірне вживання алкоголю та паління

Малорухомий спосіб життя

Дисгормональні гіперплазії молочної залози (локалізованые форми, виділення із соска, фіброзно-кистозные мастопатии и др.)

Захворювання репродуктивних органів – пухлини матки та придатків, запальні хвороби, порушення менструальної функції

Щільність грудної залози (дуже щільна в порівнянні з грудною залозою переважно з жировою тканиною)

Серед факторів, які спричиняють хворобу, також – аборти, відсутність пологів та вигодовування груддю, фізичні травми молочної залози, паління, вживання алкоголю, стреси та нездорова екологія. В 5-10% випадків – може бути спадковим.

На заході  виступив головний лікар Білоцерківського обласного онкологічного диспансеру Ярослав Федорович Колеснік.

Він зазначив, що рак молочної (грудної) залози – найбільш поширене онкологічне захворювання серед жінок, але зустрічається і серед чоловіків (1%) не тільки Білої Церкви,а й 76% країн світу, де ведеться облік захворюваності на рак.

Рак молочної залози є причиною смерті жінок від онкологічних захворювань

в 55% країн світу.

 За останні 10 років у м. Біла Церква захворюваність на рак молочної залози зросла на 37% у порівнянні з подібним показником в Україні і на 19% в порівнянні з показником по Київській області. Тобто, цей показник в нашому місті один з найвищих в нашій державі. Поряд з цим показник дорічної летальності серед жінок нашого міста найнижчий.

Ми діагностуємо у наших жінок кожних три дні 1 випадок раку молочної залози. Кожніі 40 днів від цього захворювання помирає 1 жінка.

Позитивним є те, що в 75% нам вдається діагностувати рак молочної залози в І-ІІ стадіях, які піддаються успішному лікуванню і виліковуються у 80 % випадків.

Ярослав Колесник у своїх аргументах до жінок був дуже переконливий. Приміром він зазначив, що лікування І стадії хвороби коштує до 1000 грн, тоді як ІІІ стадія потребує більше 100 тис грн. Чи це не привід не затягувати, а рішуче вступати в бій за своє здоров’я? До того ж на ранніх стадіях вдається зберегти молочну залозу, жінка не буде інвалідом, зберігаються дітородні функції.

Щоб бути впевненою в здоров'ї своїх грудей, кожна жінка повинна щорічно відвідувати лікаря-мамолога, раз в 1-2 роки робити УЗД молочних залоз, а після 40 років – мамографію. Першу (так звану базисну) мамографію необхідно зробити по досягненню 40 років. З 40 до 50 – повторювати її через кожні 2 – 3 роки, а після 50 – через кожні 2 роки для контролю (якщо лікар не рекомендує частіше). Все це допоможе вчасно виявити захворювання.

Крім того, необхідно проводити регулярне самообстеження грудей, яке необхідно проводити раз на місяць (через 2–3 дні після закінчення менструації, в менопаузі – в перший день кожного місяця);

Своєчасна діагностика – це в крайньому випадку половина успішного лікування.

Окрім цього необхідно пам’ятати про профілактичні заходи, спрямовані на формування та підтримку здорового способу життя: раціональне харчування, нормалізацію ваги, відмову від куріння та надмірного вживання алкоголю, достатнє фізичне навантаження та тривале грудне вигодовування.

 Бережіть своє здоров’я!

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ – Є ЗАПОРУКОЮЗДОРОВ’Я ЖІНОКВ УСЬОМУ СВІТІ!

До первинної профілактики відносять зменшення факторів ризику розвитку РМЗ:

підтримання гінекологічного здоров’я,

ведення здорового способу життя (виключення паління та зловживання алкоголем, регулярні фізичні тренування),

правильне харчування

регулярне самообстеження

Самообстеження є важливим кроком до зниження захворюваності молочних залоз. Його проводять один раз на місяць в перший тиждень після менструації, тому що в цей період молочні залози не збільшені та не напружені. Сомообстеження можна проводити у ванній кімнаті перед дзеркалом та під час приймання душу.

Як проводити огляд?
Станьте перед дзеркалом спочатку з опущеними, а потім з піднятими вгору руками. Зверніть увагу на такі ознаки:

втягнення або випинання ділянки шкіри втягнення соска;

зміна звичної форми або розміру однієї з молочних залоз;

наявність жовтуватих або кров’янистих виділень з соска;

почервоніння та припухлість ділянок шкіри грудної залози.

Прощупування (пальпація)
Здійснюється у положенні лежачи на спині. Під лопатку зі сторони, що обстежується, підкладіть валик таким чином, щоб грудна клітка була трохи піднята. Прощупайте кожну молочну залозу протилежною рукою. Уникайте грубого прощупування та захоплення великої ділянки тканини грудної залози, оскільки це може створити враження ущільнення, якого насправді немає.

Обстеження проводиться у трьох положеннях:

рука з обстежуваного боку спрямована вздовж тулуба;

рука спрямована за голову;

рука спрямована у бік.

Пальцями другої руки молочна залоза прощупується наступними способами: кругові рухи, рухи по лінії вверх та вниз, клиноподібні рухи. Завжди прощупуйте молочні залози в одній і тій же послідовності. Це допоможе Вам не пропустити жодної ділянки, а також запам’ятати, якими на дотик є Ваші молочні залози. Окремо обстежується сосок – його стискають між пальцями, починаючи з країв ореоли, для того, щоб переконатися, що з соска немає виділень.

До вторинної профілактики відносять виявлення РМЗ на початкових стадіях за допомогою скринінгових обстежень молочних залоз:

Такі обстеження проводять у жінок без наявності симптоматики РМЗ. Обстеження включає збирання повної інформації про наявність факторів, що сприяють виникненню РМЗ, проведення огляду та пальпації молочних залоз у жінок з метою попереднього розподілу оглянутих на групи за ступенем ризику для подальшого поглибленого їх обстеження, проведения мамографії.

У всіх жінок від 40-69 років рекомендують проводити скрініг за допомогою мамографії, яка є «золотим стандартом» скрінінгу захворювань молочної залози (вірогідність діагностичних обстежень складає до 92 %). Жінкам до 40 років рекомендовано проведенню проведення УЗД молочних залоз.

Рак грудей виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

Не зволікайте з профілактикою!